5 najlepších tipov, ako mať teplo domova pod kontrolou

  [16.02.2020; etrend.sk; eTREND; 00:00; PR]
 
Inzercia | Len čo teplota na ulici klesne pod bod mrazu, citlivé senzory nášho tela začínajú na zmenu klímy reagovať. Pár minút sa snažíme pretrpieť, menej odolnejší však začínajú hľadať útočište niekde v teple domova.
Zdroj: shutterstock
 

     Na mieste, ktoré nás príjemne zahreje nielen na tele, ale aj na duši. Pre mnohých z nás je ale takýto luxus príliš drahý.
Avšak, napriek tomu, že ceny energií neustále stúpajú, použitie špeciálnych materiálov, postupov a krokov, môže niektoré negatívne dopady eliminovať. Nielen vďaka Ryant Clinic, ale aj po aplikácií originálnych úsporných tipov do praxe, sa môžete zbaviť vrások, ktoré vám narobili vysoké účty za energie.
Vieme ako na to.
 

Stačí zmeniť návyky

 
     Z dôvodu úspory na vykurovaní je obvykle potrebné budovu nielen izolovať, ale často preskúmať aj možné miesta úniku tepla. Kvalitná a zdravá zelená káva vám dodá energiu a na chvíľu vás možno aj zahreje. Istejšie ale bude, ak sa začnete počas chladných mesiacov tiež teplejšie obliekať. Vrstvenie má svoj zmysel. Veľmi dobrým spôsobom, ako pri vykurovaní ušetriť, je však aj zmena vašich návykov.
 

Uvoľnite priestor okolo zdrojov tepla

 
     Dbajte na to, aby teplo voľne vstupovalo do miestnosti a aby nič nebránilo jeho rovnomernému rozloženiu. Neumiestňujte do blízkosti radiátorov nábytok ani husté záclony. Ak si potrpíte na kvalitnom tienení, vyskúšajte vonkajšie žalúzie. Moderné, luxusné, pevné a izolujúce okno od vysokých alebo nízkych teplôt, chrániace od poškodenia alebo zvedavých pohľadov z okolia.
Ak sú okná otočené na juh, počas dňa ich otvorte, aby mohlo bez nákladov vyhrievať miestnosť slnko. V noci, keď sú radiátory pri nižšej teplote zapnuté, naopak okná zatvárajte, aby cez okná neprenikalo teplo von. Vonkajšie žalúzie sa o to postarajú najlepšie.
 

Dajte do poriadku okná a dvere

 
     Môže cez ne z vášho domu unikať až 30 % tepla, čo je obrovská strata a záťaž nielen pre rodiny s malými deťmi. Uistite sa preto, že tesnenia dverí a okien nie sú opotrebované. Postupom času strácajú svoju pružnosť a pôvodné funkcie, takže niektoré tesnenia je potrebné každých pár rokov vymeniť. Spravidla to nie je nič komplikované a veľmi rýchlo to zvládnete určite aj sami.
 

Nepodceňujte ani jeden stupeň

 
     Už pri znížení potreby vykurovania miestnosti o jeden stupeň dokážete ročne na nákladoch ušetriť až 6 %. Nemalá suma, za ktorú si môžete kúpiť niečo iné a nové, čo vás zahreje nielen na tele, ale aj na duši.
Napríklad niečo také, ako luxusná kuchyňa od profesionálov. Svoje okolie predsa vnímame viacerými zmyslami, takže aj zariadenie a použitie prírodných a hrejivých farieb v kombinácii s dômyselným dizajnom môže pomôcť.
 

Pozor na trhliny a optimálnu teplotu

 
     Zistite, či v byte nie sú medzery, cez ktoré môže teplo unikať. Vo vonkajších stenách sú často zásuvky a ďalšie otvory, napríklad pre plynové a vodovodné potrubia. Tieto otvory môžu byť zle utesnené a zima môže cez trhliny ľahko vstúpiť do domu. Aby sa predišlo úniku tepla, odporúča sa utesniť všetky otvory stavebnou penou alebo silikónom. Okrem toho utesňovanie štrbín tiež pomôže v boji proti hmyzu a hlodavcom.
 
Ak bývate v byte a používate jednotlivé merače tepla, potom je vhodné v izbách udržiavať optimálnu teplotu bez zbytočného prehrievania miestnosti. Preferencie ľudí sa môžu líšiť - niekto preferuje spanie v chladnej miestnosti, iný na teplejšom mieste.
Ak je to možné, nastavte jednotlivé merače alebo upravte teplotu pomocou termostatu. Moderné vykurovacie systémy vám umožňujú zvoliť si vhodný režim vykurovania a v prípade potreby vykurovať miestnosti aj cez svoj špičkový mobil. Inštaláciu internetového termostatu nechajte ale na profesionálov, vy si stiahnite iba aplikáciu a majte tak teplo domova pod kontrolou.


https://www.etrend.sk/firmy/5-najlepsich-tipov-ako-mat-teplo-domova-pod-kontrolou.html